Saturday, March 10, 2012

Shopping trips this week.

Pin It    I really wanted to keep our spending low this week but it didn't happen. I did get some deals that I'm happy about, though. We went to Macey's, Walmart and Harmons.

Macey's trip:
 
    My Hubby stopped by Macey's on Monday for their cheese sale. They had 2 lbs for $3.99. We got 2 Mozarella loaves and 1 Colby Jack. Hubby also grabbed some egg rolls for $1.99

Total spent: $14.38
Total saved: $13.30
No coupons used.

   Then on Wednesday we had our usual trip. First we went to Harmons:


    It's a frozen food month. And we love the convenience of steam bags but don't get them very often. So I got 5 bags of different veggies in Steam bags and 1 chopped spinach. I also got 2 frozen Langer's orange juice.

Total spent: $8.75
Total saved: $3.20
No coupons used

   Last trip was Walmart:

   I had a couple of coupons that were expiring, and I wanted to use them. Highlights of the trip:
8 cans corn-2/89c(price-matched to Rancho Market)
Bosc pears-3lbs/99c (price-matched to Rancho Market)
1 bunch radishes-5/99c (price-matched to Rancho)
3 Eggos waffles-99c ea (price-matched to Reams)
2 lbs bag carrots-89c (price-matched to Reams)
2 Jenni-O turkey sausages -$1.99 ea, used $1 off 2 coupon on a package
I also got free Suave product (from a Facebook promotion couple of months ago) and some baby wipes (had 2 $1 coupons of Huggies that I got from a manufacture last year and 1 75c of Pampers)

So total spent: $24.56
Total saved: $13.31
Coupons used: 5

  I feel like everything is going up on price. I bought hardly anything and spent $24!!! Today is the 10th of March, and we already spent almost half of our food budget...sigh...

 Total spent this month: $121.05
 Total saved: $129.80 (plus I will get $6.97 in rebates)
  Left to spend this month: $128.45
 YTD spending: $614.66
 YTD savings: $388.77
 YTD coupons used : 82
 YTD waste: $27.18 

10 comments:

  1. Prices are definitely going up. I need to do a price book again to re-establish current good prices in my mind.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I usually just have a mental price book for the things I buy most. But I noticed lately that I can't stretch dollar as far.

      Delete
  2. Dang girl! $4 for a 2 pound block of cheese is excellent!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. It is!!We eat lots of cheese here, so I'm happy!

      Delete
  3. Great job!! You are right everything is going up once again, with fuel prices headed up things will be getting worse. I think you are doing GREAT on your grocery shopping thats not much money to spend for a family of your size.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks, Debby! I'm just a little concerned that we will not make it this month. Especially, with gas prices going up too!

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...